Yaşayan Köy – Anadolu Açık Hava Müzesi

Beypazarı’nda 2007 yılından bugüne Anadolu kültürünü yaşatmak, korumak ve gelecek kuşaklara tüm zenginliği ile miras bırakmak felsefesiyle sosyal girişimlerine devam eden kültür bilimci Dr. Zehra Sema Demir, Beypazarı özelinde, ülkemize üç önemli uygulamalı kültür müzesi kazandırmıştır. Dünyada pek çok örneği bulunan uygulamalı müzelerin ülkemizdeki ilk örneği olarak 2007 yılında faaliyete geçen “Yaşayan Müze”yi 2012 yılında açılan ve Türkiye’nin ilk, dünyanın üçüncü hamam müzesi olma unvanı taşıyan “Türk Hamam Müzesi” takip etmiştir. 2016 yılında açılan Anadolu Açık Hava Müzesi “Yaşayan Köy” ise Türkiye’de faaliyete geçen ilk uygulamalı açık hava müzesi olma gururunu yaşamaktadır.  Dr. Sema Demir aynı zamanda “Anadolu Değerleri Derneği”nin de kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

20 yıllık eğitim hayatı deneyimine sahip olan Demir Hacettepe Üniversitesi Halk Bilimi Bölümü mezunudur. Yüksek lisans ve doktora derecesini de halk bilimi alanında yapmıştır. Çeşitli üniversitelerde halk bilimi alan dersleri yanında müzecilik dersleri de veren Demir hayatını sosyal girişimci olarak sürdürmeyi ve Türk eğitim, kültür ve sanatına adanmıştır. Bu girişimleriyle Demir 2008’de JCI tarafından düzenlenen yarışmada Türk kültürüne katkılarından dolayı TOYP (The Outstanding Young Persons) “Türkiye’nin On Başarılı Genci” nden biri ve 2015 yılında ise Garanti Bankası, KAGİDER ve Ekonomist Dergisinin düzenlediği “Kadın Girişimcilik Yarışması” nda “Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi” dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür. Malumunuz sosyal girişimcilik, kâr etmeyi amaçlayan ama elde ettiği kârı topluma fayda üretmek için kullanan girişimcilik olarak tanımlanır. Dr. Sema Demir’de 2007 yılından bu yana ürettiği tüm faydayı topluma geri döndürmek üzere girişimlerine devam etmektedir. Kendi kaynaklarını girişimlerine aktardığı gibi kurucusu olduğu Türk Hamam Müzesi ve Anadolu Açık Hava Müzesi “Yaşayan Köy” Avrupa Birliği ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen başarılı projeler arasında yer almış kısmi de olsa maddî olarak desteklenmiştir.

Çalışma Saatleri

Pazartesi

08:30 - 18:30

Salı

08:30 - 18:30

Çarşamba

08:30 - 18:30

Peşembe

08:30 - 18:30

Cuma

08:30 - 18:30

Cumartesi

08:30 - 18:30

Pazar

08:30 - 18:30

Mevsimsel durumlara göre çalışma saatleri değişebilmektedir. Lütfen ziyaretiniz öncesi iletişim numaralarından irtibata geçiniz.