Nereler Gezilir?

Nereler Gezilir?

HIDIRLIK TEPESİ

Beypazarı´nı ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri, şehrin tüm güzelliklerini bir arada görebildikleri Hıdırlık Tepesi´dir. İlçenin tüm bölgelerine hakim olan tepeden tarihi konakların ve doğal güzelliklerin ön plana çıktığı şehir dokusunu tüm ayrıntılarıyla seyredebilirsiniz.

ALAATTİN SOKAK

Restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış bir çok Tarihi Konağı barındıran Alaaddin Sokak; yöresel ürünlerin satıldığı standların kurulduğu şehrin en gözde mekanı. Beypazarılı ev hanımlarının tarhana, ev makarnası, cevizli tatlı sucuk, bazlama gibi el emeği ürünlerini tadarak  alışverişinizi yaparken, Anadolu insanının misafirperver ve içten mizacını tamamen koruyan Beypazarılılarla  sohbet etme fırsatı da bulabilirsiniz. Ayrıca pansiyon olarak hizmet veren dolap içi banyolarıyla, sofasıyla, sandıklarıyla yöresel tarzda döşenmiş konakları inceleyerek  geçmişe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları

Beypazarı’nın yeni gözde mekanı İmaret Meydanı’nda hizmete açılan El Sanatları Meslekleri’ne ait dükkanlar ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. . Kunduracı, semerci, dokumacı, bakırcı, kalaycı, yorgancı ve bindallı işlemeciliği gibi kaybolmaya yüz tutmuş  el sanatlarına yönelik mesleklerin tanıtıldığı ve ürünlerin satışa çıkarıldı dükkanlarda yöre kültürüne özgü tüm ürünleri bulabilmek mümkün. Ayrıca ziyaretçiler, dükkanlarda çok sayıda meslek ürününü  bizzat yaparak satın alma fırsatı da buluyorlar.
Tarihi ve kültürel özelliklerin korunması yönünde gerçekleştirilen projelerin en önemlilerinden biri olan El Sanatları Meslekleri dükkanları projesiyle; yıllar içerisinde unutulmaya başlanılan el emeğine dayalı zanaatkarlığın yaşatılmasına büyük katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

SULUHAN KERVANSARAYI

Çarşı içinde bulunan Suluhan Kervansaryı; 17.yy başında 1683 yılında yapılmıştır. Klasik Osmanlı şehir içi hanları tarzında olan Suluhan’ın planı kare şeklinde ve iki katlıdır. Kervansarayın eski görünümüne kavuşturulması  için başlanan  restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

KARAGÖL TABİAT PARKI

Yüz yıllık kültür ve tarih mirasçılığına ev sahipliği yapan Beypazarı Karagöl Milli Parkı ile Ankara’da Doğa Turizmine yeni bir soluk getiriyor. Aladağlar’ın güneyinde, 1650 m. yüksekliğinde Ankara’ya 128, İstanbul’a 350, Bolu’ya 85 ve Beypazarı şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunan Karagöl, İç Anadolu’nun karasal iklimde dört mevsim farklı güzellikleri ile ziyaretçilere doğal terapi alanı sunuyor. Her iki tarafı yamaçlarla çevrili, çevresi çam ve dağ kavak ağaçları ile yaklaşık 50 çeşit bitki türü ile kaplı olan Karagöl şehrin kalabalığından sıyrılmak isteyenlerin, konaklayarak doğa sporlarını yaptığı, sınırlı bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. Bir krater gölü olan Karagöl, yer yer 80 metreye kadar inen derinliği ile, özellikle sazan balıklarının popülasyonunun yoğun olduğu bir alana sahiptir.

HALK EVİ

Restorasyonu tamamlandıktan seminerler ve çeşitli organizasyonlar için kullanılan Halk Evi; ilk açıldığı 1938 yılındaki amaçlara hizmet etmektedir. Hafta sonları siyah beyaz Beypazarı fotoğraflarının sergilendiği Halk Evi´ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

GÜMÜŞ MAĞAZALARI

Beypazarı´nın en önemli simgelerinden birisi olan Telkari Gümüş İşlemeciliği´nin birbirinden güzel el işi takılarını bulabileceğiniz gümüş mağazaları özellikle bayanların ilgi odağı. Belediye binasında bulunan Gümüşçüler Çarşısı´nın yanı sıra şehir merkezinde de bir çok gümüş mağazası bulabilirsiniz.

BEYPAZARI KURU FIRINLARI

Türkiye´de sadece Beypazarı´nda üretilen ve tazeliğini bir sene koruyan,çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden Beypazarı Kurusu´nu; hem üretim hem satış yeri olan taş fırınlardan tadarak alabilirsiniz.

İNÖZÜ VADİSİ

Beypazarı´nın kuzeyinde yer alan İnözü Vadisi; doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile oldukça zengin bir görünüme sahiptir. İnözü Çayı´nın aşındırıcı etkisiyle iki tarafı balık sırtı görünümünde yükselen dik kayalardan oluşan Vadi; doğa sporlarını sevenler için eşsiz güzellikler barındırmaktadır.

EĞRİOVA YAYLASI

Ormanla çevrili Eğriova Yaylası; göz kamaştırıcı bitki örtüsü, pınarların oluşturduğu göleti ve ahşap evleriyle  ziyaretçilere doğayla baş başa kalma fırsatı sunuyor. Golf, trekking, atla gezinti gibi aktiviteler için elverişli olan yaylada, geleneksel olarak her yıl “Karaşar Eğriova Yayla Şenliği” düzenlenmektedir.

KİRMİR ÇAYI VE GÖNEN VADİSİ

Süveri ve İlhan Çayları ile ilçe merkezinden geçen İnözü Çayını alarak Sakarya Nehri’ne karışan Kirmir Çayı;  tarımda ve balıkçılıkta kullanılmaktadır. Yöre halkının mesire alanı olarak da yararlandığı Kirmir Çayı kenarları, yeşil alanlarla kaplıdır.

TEKKE YAYLASI

Beypazarı’na 10 km. uzaklıkta bulunan Tekke Yaylası piknik alanı olarak elverişli olması amacıyla orman içi parkı şeklinde düzenlenmiştir. Her yıl geleneksel olarak “Piknik ve Güveç” günü kutlanan yayla; temiz havası ve suyuyla şehrin gürültüsünden uzak kalmak isteyenler için doğal bir güzellik.

BOĞAZKESEN KÜMBETİ

Ayvaşık Mahallesi, Kumsüren mevkiinde bulunan Boğazkesen Türbesi ile ilgili eldeki bulgular ışığında, Beypazarı’na ilk gelen Selçuklu Türklerinin  liderlerine ait Lahitlerin 13.yy da yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. 17.yy’da Osmanlı İmparatorluğu döneminde onarım gören eserin, 1995 yılında da yeniden restorasyonu yapılmıştır. Türbede iki muhterem kişinin mezarları bulunmaktadır.

YEDİLER TÜRBESİ

Beypazarı’na 3 km. uzaklıkta,  İnözü Çayı’nın kenarında yer alan Yediler Türbesi’nde, Horasan’dan geldikleri ve bu bölgede dergah kurdukları rivayet edilen  yedi ermiş şahsiyetin mezarı bulunmaktadır.

GAZİ GÜNDÜZALP TÜRBESİ

Osman Gazi’nin dedesi olan Gazi Gündüzalp’in Türbesi, Beypazarı’nın 20 km. batısındaki Hırkatepe köyünde bulunmaktadır. Rivayete göre; Rumlar ile yapılan bir savaşta şehit düşerek buraya gömülmüştür.

KARACA AHMET SULTAN TÜRBESİ

İnözü Vadisi’nde yer alan türbede; eski kaynaklardan anlaşıldığı üzere Karaca Ahmet Sultan’ın Beypazarı’ndaki dergah ve tekkesine mensup müritlerinden birkaçının mezarları bulunmaktadır.

KARADAVUT TÜRBESİ

Beypazarı’nın 7 km. kuzeydoğusundaki Kuyumcu Tekke köyünde yer alan  türbede; Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin halifelerinden olan ve  Fatih Sultan Mehmet’in döneminde yaşamış mutasavvıf bilginlerden Karadavut’un mezarı  bulunmaktadır.

İVAZ DEDE TÜRBESİ

Halk arasında “Ayvaşık Dede” olarak anılan İvaz Dede Türbesi’nde; çitlembik ağaçları arasında yan yana duran, Horasan haçlı taş duvarlarla örtülü iki mezar bulunmaktadır. Mezar kitabelerinden, mezarlardan büyük ölçüde olanının İvaz Dede’ye diğerinin ise Halveti tarikatı Şeyhi Mehmet Efendi’ye ait olduğu anlaşılmaktadır.