YÖRESEL LEZZETLER

Beypazarı’nın saray mutfağı tarzındaki yemekleri, tatlı ve şekerleme ürünleriyle 100’e yakın yöresel lezzet bulunmaktadır. 

Özel Günlerin Baş Tacı TAKIM YEMEĞİ

Takım Yemeği düğünlerde ve özel günlerde ikram sırası; yoğurtlu pirinç çorbası, etli nohut, Beypazarı dolması, 80 katlı baklavası, et suyuyla yapılmış pirinç pilavı ve hoşaf olan yemek grubudur. 

BEYPAZARI EV TARHANASI

Beypazarılı hanımların yoğurt, yeşil biber, domates, mercimek, nohut, dere otu ve soğanı özenle bir araya getirerek ürettiği bir çorba çeşididir. 

GÖVEÇ

Etli pilavlı güveç; saray mutfağı tarzındaki Beypazarı sofralarının incisidir. Parça Kuzu Etli, Kuşbaşı Dana Etli, Tavuk Etli v Sebzeli Göveç olmak üzere farklı lezzetlerde Beypazarı Göveç çeşitleri de bulunmaktadır. 

BEYPAZARI DOLMASI

Takım yemeklerinin orta direği olarak eşsiz lezzetinin sırrı, Beypazarı’nın taze asma yapraklarıyla sarılan özel dolma içi ve hanımların hünerli ellerinde gizlidir. 

URUŞ KAPAMASI

Uruş Beldemizin önceliği olan Beypazarı yemeklerinden biridir. Kuşbaşı etle küçük delikli bir testi içinde pişen kapamanın lezzetine doyum olmaz. 

ERİŞTE

Sadece yumurta, un ve suyun karıştırılmasından meydana gelen bu eşsiz lezzetin sırrı; el emeğiyle ve hiçbir katkı maddesi içermeden, tamamen doğal olarak, üretilmesinde gizlidir. 

80 KATLI BEYPAZARI BAKLAVASI

Yöre tatlısının baş tacı olup en önemli özelliği 80 kat ince yufkadan yapılmasına rağmen kalınlığının yalnızca 5-6 cm olmasıdır. Her beş yufkadan sonra araya konan ceviz içiyle birlikte 4 saat pişirilen ev baklavaları, damaklarda bıraktığı unutulmaz tadıyla meşhurdur. 

 HÖŞMELİM

Un, süt, kaymak, tuz, yağ ve şeker karışımından yapılan Höşmelim; oldukça zahmetli bir uğraş gerektiren ancak lezzetiyle bu zahmete değen sofraların diğer bir tatlısıdır. 

PERÇEM TATLISI

Yufka ve cevizle hazırlanarak yağda kızartılan yöresel bir tatlı çeşididir. 

Beypazarı’nın Meşhur Tadı: KURU

Beypazarı Kurusu, çay saatlerinin ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Un, süt ve tereyağı ile yapılır. Dayanıklılığını bir yıl muhafaza edebilir. 

tanıtımları burada